Współpracując z różnymi firmami, spotykamy się z różnymi prawnymi problemami i wyzwaniami, z którymi na co dzień musza borykać się przedsiębiorcy. Większość z tych problemów jest związana z indywidualną sytuacją, ze specyfiką branży, ryzykiem, działaniem osób trzecich ale część z nich notorycznie powtarza się co jakiś czas.

W dzisiejszym wpisie zebraliśmy kilka najważniejszych problemów prawnych przedsiębiorców. Postaramy się przedstawić je teraz bez prawniczego żargonu i rozkładania tematu na czynniki pierwsze. Ku przestrodze i do przemyślenia.

 

Najczęściej spotykane problemy przedsiębiorców

 

Oczywiście nie chcemy generalizować. To nie sprawdza się w praktyce. Jeśli macie konkretny problem, z którym trudno jest Wam poradzić sobie w pojedynkę, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy mają już doświadczenie w danej dziedzinie. Pozwoli to zaoszczędzić Wam nie tylko środki finansowe, ale też nerwy. Zwiększy Waszą szansę na pozytywne zakończenie sprawy.

Poniżej przedstawiamy 5 głównych i powtarzających się wyzwań, z którymi zmagają się przedsiębiorcy. Staraliśmy się nie tylko naświetlić sytuację ale od razu zasugerować możliwe rozwiązania.

 

Zawiłe prawo podatkowe

 

Prawo podatkowe to niekiedy bariera nie do przebicia. Mimo że należy do prawa administracyjnego, to z uwagi na swoją złożoność, objętość, dynamikę rozwoju i zmian, jest w zasadzie odrębnym działem. Nie dziwi fakt, że przedsiębiorcom trudno się dostosować do przepisów, które nie tylko są skomplikowane ale jeszcze potrafią zmieniać się kilkuikrotnie w ciągu roku.

Co więcej, niektóre interpretacje przepisów prawa podatkowego mają charakter bardzo indywidualny. Trudno je odpowiednio zrozumieć i wdrożyć. Zwłaszcza jeśli nie ma jednej słusznej, obowiązującej wszystkich wersji. Ta niepewność potrafi skutecznie wstrzymywać rozwój i działania biznesowe. Dobrym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest po prostu nawiązanie współpracy z dobrym biurem rachunkowym, albo zatrudnienie księgowej, której zadaniem będzie pilnowanie zmian w prawie podatkowym i odpowiednie wdrażanie ich z korzyścią dla firmy. Jak pokazują nasze obserwacje, samodzielne pilnowanie tego przez przedsiębiorcę jest karkołomnym zadaniem, nawet w małych firmach.

 

Nieodpowiednie zabezpieczenie swoich interesów

 

To często powtarzający się błąd, który może mieć naprawdę przykre konsekwencje. Niektóre firmy współpracują już wiele lat. Być może udało się w tym czasie nawiązać bliskie relacje biznesowe, towarzyskie. Nie zmienia to jednak faktu, że brak zabezpieczenia prawnego i formalnego pewnych ustaleń jest dużym ryzykiem dla przedsiębiorców.

Wszystkie umowy z kontrahentami powinny mieć formę pisemną. Nawet (a może zwłaszcza) dodatkowe, indywidualne ustalenia dotyczące samej współpracy. Przed podpisaniem dokumentów należy bardzo uważnie je przeanalizować, nie tylko aby zabezpieczyć własne interesy ale też aby nie kolidowały one z przepisami prawa. Oczywiście nie oznacza to, że nikomu nie warto ufać. Natomiast warto zadbać o własne interesy, o niezbędne formalności, zakładając różne scenariusze. Również (a może zwłaszcza) te negatywne. Tak na wszelki wypadek…

 

Zatory płatnicze i nieskuteczna windykacja

 

Zator płatniczy to niestety powszechne zjawisko, przez które swoją działalność zamyka coraz większa liczba przedsiębiorców. Dlaczego? Zator płatniczy jest pojęciem używanym w przypadku, gdy w firmie dochodzi do kumulacji zadłużeń, które potem mają dalszy, negatywny wpływ na naszych partnerów. Jeśli Twoi kontrahenci opóźniają się z zapłatą należności wynikających z umów albo faktur, może to sprawić, że sam nie będziesz mógł wywiązać się terminowo ze swoich zobowiązań wobec partnerów. To z kolei grozi utratą płynności finansowej, blokuje działania, rozwój i może negatywnie odbić się na wizerunku Twojej firmy. Ta sytuacja może też zmuszać przedsiębiorców do zaciągania niekorzystnych kredytów itd.

Ostatnio pisaliśmy, o nowelizacji ustawy o zatorach płatniczych, która wnosi sporo dobrego. Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem może być wcześniejsze zabezpieczenie się finansowe. Właśnie na wypadek takich nieprzewidzianych zdarzeń. A gdy do zatoru już dojdzie, najlepszym sposobem będzie skuteczna windykacja polubowna. Niezmiernie ważne będzie jednak, aby przeprowadzić ją na tyle umiejętnie, aby odzyskać wierzytelności i jednocześnie nie zniechęcić do siebie partnerów i nie stracić klientów.

 

windykacja-warszawa-2020

 

Niestabilność prawa i polityki

 

Jak pokazują badania, niestabilność prawa stanowi problem dla 76% firm. To jeden z najważniejszych wyzwań, jakie są wskazywane przez przedsiębiorców. Nie tylko ciężko je zrozumieć, zinterpretować ale dodatkowo nie wiemy czy za kilka lat nowy rząd nie będzie miał innego pomysłu i nie stworzy nowych regulacji. Do tego dochodzi nadmiar obowiązków biurokratycznych, które niby cały czas są ograniczane, jednak nadal sytuacja jest daleka od ideału. Jak znaleźć rozwiązanie, nie mając pewności czy dany przepis w przyszłości nadal będzie obowiązywać? Samo śledzenie aktualnych trendów i orzecznictwa może być niewystarczające. To mankament, na który niestety trudno znaleźć złoty środek. W zasadzie każdy nowy rząd wprowadza zmiany w prawie i ciężko jest wyrokować w jakim kierunku będą zmierzać i czy dotkną wszystkich, czy wybraną branżę.

 

Wysokie koszty pracy i rynek pracownika

 

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców ma problemy z zatrudnieniem specjalistów do swoich firm. Z uwagi na coraz lepszą sytuację na rynku pracy, spadające bezrobocie zmieniają się też wymagania pracowników, za którymi muszą nadążać firmy. Gdy już znajdą się odpowiedni kandydaci, to okazuje się że kolejnym problemem są koszty zatrudnienia. W Polsce koszty pracy narzucone przez prawo, utrzymują się nadal na wysokim poziomie. Podatek dochodowy i składki na ZUS stanowią blisko 70 procent pensji netto. W praktyce oznacza to, że na każdy 1000 złotych, który pracownik dostaje do ręki, 700 złotych pracodawca musi dopłacić państwu. To problem, który mocno dotyka zarówno duże firmy, jak i mniejsze firmy. Niewiele wskazuje, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie, a złoty środek raczej nie istnieje. Można zoptymalizować politykę kadrową, wybrać najbardziej korzystną formę zatrudnienia, co niestety tylko złagodzi skutki ale nie rozwiązuje tego problemu.

 

Oczywiście mamy świadomość, że przedsiębiorcy zmagają się z licznymi problemami, których dziś nie poruszyliśmy. Prowadzenie własnego biznesu to duże wyzwanie, zwłaszcza w sytuacji gdy prawo nie zawsze stoi po stronie przedsiębiorcy. Można jednak z tym skutecznie walczyć. Jeśli potrzebujecie profesjonalnej opieki prawnej, która pomoże Wam uniknąć części zagrożeń zanim się pojawią, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem! Również w sytuacji, kiedy problem się już pojawił i trzeba znaleźć szybko, najlepsze rozwiązanie na wyjście z sytuacji.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji!