W dzisiejszym wpisie podsumjemy najważniejsze informacje dotyczące Krajowego Rejestru Dłużników. Co to jest KRD i jak w ogóle można trafić na listę dłużników oraz jak wpisać dłużnika do rejestru i sprawdzić czy się na liście figuruje? Zapraszamy do lektury.

 

Co to jest Krajowy Rejestr Dłużników?

Krajowy Rejestr Dłużników (w skróce KRD) jest jedną z baz dłużników (obok ERIF, BIG Infomonitor, Krajowego Biura Informacji Gospodarczej, KRDB), na której przechowywane są rejestry, czyli wszystkie informacje na temat nieterminowych płatników. KRD powstało 4 sierpnia 2003 roku, na podstawie ustawy o udostępnianiu danych gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Łączy w sobie wszystkie sektory gospodarki, a od 2010 roku z jego usług korzystają już nie tylko firmy ale też osoby prywatne, samorządy, administracja oraz sektor mieszkaniowy. To jedna z największych baz danych tego typu i platforma wymiany informacji gospodarczej. 

 

 

Jak można trafić do rejestru?

Podmiot, który ma być umieszczony w KRD musi spełnić następujące warunki:

  • mają zaległości finansowe przekraczające łączną kwotę 200 zł, nieopłacone przez co najmniej 60 dni.
  • mają niespłacone zobowiązania związane ze spłatą kredytu, alimentów, rachunków itp.
  • dostali nieskuteczne upomnienie o zaległych należnościach w formie wezwania do zapłaty, co najmniej miesiąc temu

 

Jak wpisać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników?

Każdy wierzyciel może dopisać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników, niezależnie czy jest to osoba prywatna, czy firma. Na listę można wpisać każdego kto ma zobowiązania finansowe wobec nas, przekraczające 500 zł. spóźnia się z płatnością od przynajmniej 60. dni.

Wymagana jest jedynie rejestracja w portalu i założenie konta w Serwisie Ochrony Konsumenta. Oczywiście istnieje możliwość skreślenia z tej niechlubnej listy. Jedynym sposobem będzie po prostu całkowita spłata zobowiązań. Od tego momentu wierzyciel ma dwa tygodnie na usunięcie nas z baz KRD i zaktualizowanie danych o naszym zadłużeniu. Jeśli tego nie zgłosi w wyznaczonym terminie, grozi mu grzywna w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

 

A jak sprawdzić KRD i ile to kosztuje? 

Jedno jest pewne. Warto wiedzieć, czy znajdujemy się na liście KRD. Nie tylko dlatego, że może to utrudnić ewentualne pozyskanie funduszy czy kredytu. W ten sposób upewnimy się też, czy ktoś nie wyłudził na nasze dane pożyczki i jak ogólnie wygląda nasza sytuacja finansowa. Warto to zrobić, zwłaszcza, że sprawdzanie siebie w KRD jest całkowicie bezpłatne i proste. Raz na pół roku posiadamy prawo do bezpłatnego dostępu i raportu z KRD.

Poniżej opisujemy króką instrukcję jak to zrobić.

  1. Wchodzimy na stronę KRD, czyli krd.pl. Wybierając opcję “Panel klienta”, zakładamy bezpłatne konto. Będziemy poproszeni o uzupełnienie podstawowych danych osobowych i kontaktowych.
  2. Po przesłaniu danych, będziemy musieli potwierdzić wskazany adres mailowy, oraz numer telefonu. Otrzymamy też kilka zgód i oświadczeń do zaakceptowania.
  3. Po rejestracji w portalu i weryfikacji będziemy mogli zalogować się do wspomnianego wcześniej panelu klienta.
  4. Ostatnim krokiem rejestrującym będzie pełna weryfikacja tożsamości. Opcje są dwie – albo przesyłam skan dowodu, albo robimy przelew na symboliczną złotówkę. W przypadku przelewu potwierdzenie z KRD przyjdzie do nas w ciągu kilku minut. W przypadku skanu, może to potrwać trochę dłużej.
  5. Po przejściu pełnej weryfikacji, w naszym panelu klienta klikamy w opcję “Sprawdź mój pesel”, co sprawi że wygenerowany bedzie raport. Wgląd do niego mamy w zakładce “Raporty”.

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jak widziecie sprawdzenie czy nasze dane widnieją w KRD nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Tym bardziej warto trzymać rękę na pulsie. Jeśli macie dodatowe pytania dotyczące Krajowego Rejestru Dłużników, albo szukacie pomocy w odzyskaniu wierzytelności, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Mamy niezbędne doświadczenie w odzyskiwaniu długów, pomagamy zarówno klientom korporacyjnym, jak również osobom prywatnym..