Problem z nieterminowym regulowaniem należności dotyka ogromną liczbę przedsiębiorców. Zjawisko zatoru finansowego staje się przez to coraz bardziej powszechne. Problem dodatkowo komplikuje fakt, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć który z naszych klientów i kiedy przestanie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Faktura wystawiona, podatek opłacony, a środków od klienta nie widać…

Nie powinno zatem dziwić dlaczego niektórym przedsiębiorcom brakuje cierpliwości i szukają wsparcia w odzyskaniu wierzytelności. Jak można to zrobić, aby jednocześnie nie stracić klienta? Kiedy windykacja polubowna może okazać się skuteczna i na czym polega?

 

Na czym polega windykacja polubowna?

 

Czasami nieuregulowane w terminie faktury mogą doprowadzić do problemów finansowych firmy. Nieregularne płatności mogą rozbić ład organizacyjny i płynność finansową. Nie zawsze jest to jednak wynikiem złych intencji. Czasami to wynik błędu ludzkiego. Dlatego reakcja na takie opóźnienia powinna być adekwatna do sytuacji. To kluczowe jeśli chcąc upomnieć kontrahenta, nie chcemy go ostatecznie do siebie zrazić. W końcu problemy przez które pojawiły się nieterminowe płatności mogą być chwilowe. Szkoda byłoby kończyć perspektywiczną współpracę z powodu zaległości na jednej czy dwóch fakturach.

 

W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest windykacja polubowna. Na czym polega? Mówiąc w uproszczeniu, na przypominaniu się kontrahentom. Może mieć formę przypomnienia o zbliżającym się terminie płatności, albo o pojawieniu się niedopłaty, gdy termin nie jest jeszcze mocno przekroczony. Jak wskazuje nazwa windykacja polubowna powinna mieć inny charakter i formę od tradycyjnej windykacji. To jeden z pierwszych kroków jakie powinniśmy podjąć, aby tak naprawdę zapobiec większym perturbacjom. Na tym etapie bardzo często już samo pojawienie się firmy windykacyjnej albo prawnej jako strony, pomaga w odzyskaniu należności, o ile oczywiście zaległości wynikały ze złej woli dłużnika.

Z całą pewnością warto zrozumieć powód niewypłacalności dłużnika, aby zaproponować rozwiązanie, które jest dla niego możliwe do realizacji. Najlepiej spojrzeć na to obiektywnie, choć nie zawsze jest to łatwe. Takie indywidualne podejście do dłużnika zwiększa szanse na polubowne odzyskanie długu.

 

Najłatwiej jest zażegnać konflikt, gdy nie stał się jeszcze poważnym problemem, albo zatorem płatniczym, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie firmy. Przeważnie im dłuższy czas zwłoki w płatnościach i im dłuższy czas windykacji, tym trudniej odzyskać należne zaległości. Dlatego pierwszy etap, czyli windykacja polubowna jest tak istotna. Pomóc może z pewnością profesjonalna obsługa prawna, taka jaką sami oferujemy naszym klientom. Z doświadczenia wiemy, że to rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne i bezpieczne dla przedsiębiorców. Korzystając ze wsparcia specjalistów, przenosimy na nich obowiązki windykacyjne. Oczywiście można też wykorzystać do tego celu odpowiednie systemy i aplikacje, które pozwolą efektywniej zarządzać płatnościami i kontaktem z kontrahentami.

 

Czasem (czy jednak często?) bywa tak, że wysyłane monity nie przynoszą efektu. Pozostają bez odpowiedzi i reakcji. Najczęściej w takich sytuacjach kolejnym logicznym krokiem jest wysłanie wezwania do zapłaty. Pismo może (czy jednak powinno?) być przygotowane przez prawników. Od formy jego skonstruowania może sporo zależeć, bo choć nadal mówimy o windykacji polegającej, o pewnego rodzaju negocjacjach, polubownym rozstrzygnięciu, to na tym etapie warto być już bardziej stanowczym. Powinno prowadzić do konkretnych postanowień. Nie będziemy jednak teraz zbyt szeroko omawiać samego wezwania. Zrobiliśmy to niedawno na blogu, udostępniając przy okazji darmowy szablon wezwania do zapłaty. Zachęcamy do zapoznania się.

 

Niezależnie od tego jaką formę upomnienia zastosujemy (zamiast wezwania pisemnego, można omówić to np. na spotkaniu) należy szczegółowo wskazać informacje, takie jak numery faktur, terminy płatności. Określić jasno swoje oczekiwania co do spłaty powstałego długu. Jeśli wezwanie do zapłaty wysyłamy pocztą – trzeba pamiętać, aby korespondencję wysłać listem poleconym.

 

Windykacja polubowna – to się opłaca!

 

Windykacja polubowna jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku nieterminowych wpłat. Co ważne, jest korzystna dla obu stron. Kontrahent zalegający z płatnościami, będzie mógł uniknąć dodatkowych kosztów związanych z dalszym postępowaniem windykacyjnym, komorniczym, uniknie problemów związanych z niedotrzymaniem umowy, będzie miał okazję wynegocjować warunki, które pozwolą mu sprawnie wyprostować sprawę. Przy windykacji polubownej jest na to większa szansa. Z kolei wierzyciel, ma możliwość bez ryzyka utraty klienta odzyskać należność, albo ustalić dokładnie przebieg spłaty. Unikając przy okazji kosztownego dociekania swoich spraw przed sądem.

 

Podpisanie ugody i ustalenie warunków spłaty leży zatem w interesie obu stron i jeśli obie strony w porę to pojmą, jest szansa załatwić sprawę sprawnie i bez szwanku na wzajemnych relacjach biznesowych. Z doświadczenia wiemy, że to możliwe. Zwłaszcza ze wsparciem naszych prawników i mediatorów. Jeśli masz problem z odzyskaniem wierzytelności, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Postaramy się rozwiązać problem polubownie!